Закон про кредити підготував українцям болючий удар: що потрібно знати кожному

Український парламент прийняв довгоочікуваний законопроект щодо відновлення кредитування, проте він залишив низку запитань

У Нацбанку вважають, що новий закон дозволить зменшити ризики для банків при кредитуванні і полегшить для позичальників отримання кредитів, але в дійсності документ значо розширює права банків, що може нашкодити позичальникові.

Тепер банки отримали право підвищувати ставку протягом дії кредитного договору. При цьому позичальникові дається 30 днів на те, щоб вирішити, чи буде він платити банку за новою ставкою або виплатить всю суму відразу (на виплату після розірвання договору дається ще 30 днів). Правда, в даному випадку банки повинні відразу вказати в кредитному договорі максимальний розмір відсотка.

Ця норма може породити спекуляції при рекламі: банк буде показувати відносно низькі відсотки за кредитом, а в договір вписувати вищу максимальну ставку.

Ще одне нововведення – відчуження предмета іпотеки без згоди банку-кредитора стане неможливим. Також була ліквідована можливість для неповернення кредиту за допомогою виведення його з-під застави.

Закон посилює вимоги до кредитних поручителів. Тепер їм не вдасться уникнути виплат за позичальника, якщо той сам не платить свій кредит. Якщо банк-кредитор змінить зобов’язання, то поручитель відповідає за порушення виплат позичальником в обсязі до внесення змін. При цьому в старій редакції закону в зобов’язання поручителя потрапляли і нововведення.

Крім того, доступ банків до Держреєстру активів цивільного стану буде надаватися за письмовою згодою фізичної особи, якої стосуються відомості. Ймовірно, банківські установи почнуть включати таку згоду в типовий договір і без цього підпису кредиту просто не дадуть.

Також новий закон передбачає, що пластикову картку в банку може одержати не сам безпосередній власник, а особа за його дорученням. Дана норма може бути дуже небезпечною, оскільки вона відкриває дорогу шахрайству. Таким чином, будь-яка людина може відкрити рахунок в банку на ваше ім’я, принісши в банк підроблені документи.

Джерело

Share
error: Content is protected !!